złożoność istoty

złożoność dzisiejszych systemów technologicznych jest taka, że nikt tego nie ogrania, nawet ich twórcy. systemy, które dziś powstają, wytwarzają niezamierzone efekty, które rozpoznajemy z dużym opóźnieniem.

od porządku wyobrażonego ucieczki nie ma.

wyngierki muszymy najprzód umyć i powyciepywać pecki. pora pecek idzie zostawić, bo dowajom fajnom arome i szmak. przekłodowmy śliwki do gorka, zalywomy wodom, dociepujymy cuker, sól i warzymy kole pół godziny. łowiymy i wyciepujymy pecki, coby se kiery zymba nie złomoł.

ksiądz jest jednym z najmniej szanowanych zawodów w polsce – wynika z badania opublikowanego przez pracownię cbos. praca księdza zajęła pozycję piątą od dołu w rankingu zawodów szanowanych. gorszym poważaniem badani traktują jedynie polityków, radnych i maklerów giełdowych.

japończycy obserwowali mięczaki złowione na płytkich rafach koralowych. w sumie prześledzili 31 kopulacji. trwały one od kilku sekund do kilku minut. później następowała autotomia penisów. zaskoczeni biolodzy stwierdzili, że zaledwie dobę później nagoskrzelne mogły znowu odbyć akt płciowy.

bo co się właściwie dzieje wraz z aktem pomiaru na cząstce elementarnej? drobina zmaterializuje się losowo przybierając określone właściwości i porzucając inne. zapewne. no chyba, że cząstka przyjmuje konkretny stan dla tego konkretnego obserwatora, ale razem tworzą nowy kwantowy układ pozostający w superpozycji dla całej reszty wszechświata. gdy osoba trzecia otwiera drzwi laboratorium, kwantowa ruletka rozkręca się od nowa.

kalifornijczycy podejrzewają, że obrazowanie czasu yupno można wyjaśnić pochodzeniem. ludzie ci przypłynęli od ujścia rzeki, a później wspięli się do położonej na wysokości 2500 m n.p.m. doliny, dlatego niziny kojarzą im się z przeszłością, a góry z przyszłością. co ciekawe, czas nie jest dla yupno linią. dzieje się tak, bo przez ujście rzeki, wioskę gua i źródła rzeki nie da się przeprowadzić prostej.

wiadomo, z jakiem zamiłowaniem oddaje się gołąbka wysiadywaniu swoich jaj: podczas ostatniego oblężenia paryża, w czasie wojny francusko-pruskiej, pękła bomba, obok gołąbki, siedzącej na jajach; pomimo to ta ostatnia nie opuściła swego stanowiska.

w procesie czytania chodzi o to, aby połączyć znaki widzialne, czyli litery z całą siecią neuronów w mózgu, które zajmują się językiem. dla istoty tego procesu nie ma różnicy czy czytamy książki elektroniczne, czy tradycyjne.

rozumowanie takie implikuje paradoksalny stan rzeczy: że istnieje nie jeden czas, lecz wiele czasów; że dwa zjawiska mogą być i zarazem (z innego punktu widzenia) nie mogą być jednoczesne; że kolejność zjawisk może być względna.

umiejętność czerpania wskazówek z własnego głosu podczas mówienia jest od dawna uznawana za kluczową dla płynnej mowy. uznaje się również zdolność każdej osoby do dokonywania niemal natychmiastowych adaptacji w oparciu o te wskazówki, takie jak spowolnienie mowy w celu lepszego wypowiadania wielosylabowych słów lub podniesienie głosu w celu pokonania głośnego hałasu w tle.

facebook jest reklamowany jako narzędzie do komunikowania się z innymi, tymczasem wykazano, że z większym prawdopodobieństwem korzystamy z niego, by podtrzymać łączność z własnymi ja z przeszłości (zwłaszcza w momentach, gdy współczesne ja potrzebuje utwierdzenia) – wyjaśnia clare wilson.

yaghnobi to język używany przez ludność yaghnobi w dolinie rzeki yaghnob.

෴ antxon jauregi, pierwsza kobieta w historii paraduje jako „cantinera” („kobieca kantynierka”) podczas „alarde” w mieście irun, w kraju basków. święto alarde upamiętnia zwycięstwo mieszkańców tego miasta nad wojskami francuskimi w 1522 roku.

gorszy pieniądz wypiera lepszy. z każdymi wyborami w polsce na szczyt dochodzą coraz mniejsi ludzie. obecna ekipa rządząca jest tak mikra, że przerasta ją własna małość. biorą ją za wielkość.

bagno zwyczajne – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. występuje w stanie dzikim w środkowej i północnej europie oraz w północno-wschodniej azji. osiąga w polsce południową granicę zasięgu.

bieszczady. w zagrodzie pokazowej w mucznem urodziła się żubrza dziewczynka.

bardzo mi się podoba ta książka. chciałabym spotkać mickiewicza, i żeby powiedział na jakiej podstawie te książkę napisał.

pawiany potrafią odróżnić prawdziwe słowa od nonsensownych zbitek na podstawie ustawienia liter. nie rozumieją ich znaczenia, ale w ogóle im to nie przeszkadza.

wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami – mówił lider pis jarosław kaczyński.

masz problem – pogrzeb sobie. brytyjscy naukowcy wykazali, że bakterie glebowe poprawiają nastrój, aktywując grupę neuronów wytwarzających serotoninę.

poza czasem wszystko zostało stworzone. czas jest stwórcą; czas nie ma granic, dolnej ani górnej. zawsze był i będzie. nikt rozsądny nie może powiedzieć, skąd pochodzi czas. pomimo majestatu, którym jest spowity, nie było nikogo, kto nazwałby go stwórcą; nie było jeszcze bowiem wtedy stworzenia.

rottweiler nie ustępował. wskoczył za matką i córką do busa. tam ponownie gryzł – głównie dziewczynkę. w sukurs przyszedł im spacerujący w pobliżu mężczyzna – informuje policja. złapał psa za ogon i wyrzucił go z auta.

wkładają ludzi w skaner fmri i podczas gdy oni tam leżą, przez rurkę podaje im się wino. przed nimi na ekranie jest informacja o winie. każdy, oczywiście, pije dokładnie to samo wino. ale jeśli wierzysz, że pijesz coś drogiego, obszary mózgu związane z przyjemnością i nagrodą świecą się jak świąteczna choinka.

nie wiadomo, na jakie dokładnie cechy działa dobór w wylęgarniach. wydaje się, że na zdolność radzenia sobie ze skrajnym zatłoczeniem.

po południu 4 stycznia 1960 r. francuski samochód sportowy facel vega, jadąc drogą krajową nr 5, zbliża się do miasteczka villeblevin w burgundii. droga jest szeroka, a ruch umiarkowany.

najstarszy znany rysunek ducha został zidentyfikowany na glinianej tabliczce sprzed 3500 lat znalezionej w babilonie. na rysunku widać zjawę z brodą, a przed nią kobietę. obok znajduje się napis, który po przetłumaczeniu okazał się instrukcją dla egzorcysty.

oczy piwne są najczęściej spotykane z włosami brązowymi.

humanistyka cyfrowa to dziedzina nauki, która operuje na wielkich zbiorach danych w postaci cyfrowej – tysiącach powieści, setkach tysięcy czasopism albo korpusach tekstów, których objętość liczy się w miliardach wyrazów.

szczupła twarz, mimo iż niezdrowa, prezentowana jest jako atrakcyjniejsza w kulturze masowej – w efekcie preferowana jest chuda twarz mimo, że może sygnalizować brak środków do utrzymania ewentualnego potomstwa i choroby. i tak masowo popularyzowany kontekst twarzy atrakcyjnej w społeczeństwach bogatych i zdrowych, wpływa również na oceny wydawane w najbiedniejszych zakątkach świata.

russell i moore przekonani byli, że wiele tradycyjnych problemów filozoficznych to pseudoproblemy, wytwór językowego zamętu.

dlaczego jednak koty nie pożerają myszy? odpowiedź – według bradshawa – jest banalna: bo są wybredne i bardziej smakuje im pokarm z puszki, gryzoń ląduje więc na podłodze w domu.

czym był las, czym był ten las, z którego powstały niebo i ziemia? niech mądrzy szukają miejsca, w którym unoszą się wszystkie istoty.