wywiadowcy krwawo

wywiadowcy zatrzymali wczoraj na ul. zawalnej niejakiego romualda bohdziewicza (wielka 46), u którego pod płaszczem znaleziono dwie wilgotne sukienki pochodzące z kradzieży. właścicielka wypranych sukienek może się zgłosić po ich odbiór do policji.

niższe podatki zamiast sztuki nowoczesnej – zażądali zgromadzeni przed teatrem powszechnym w warszawie uczestnicy nabożeństwa różańcowego.

sampannakrama i utpannakrama to dwa stadia medytacji. utpannakrama polega na tworzeniu w wyobraźni postaci bóstw i utożsamianiu się z nimi, w fazie sampannakramy ma miejsce doświadczenie rozpływania się tych kształtów w świetlistej przestrzeni.

ekonomiści szacują, że koszty związane ze spadkiem liczebności sępów wyniosły w indiach 34 miliardy dolarów w ciągu ostatnich 14 lat. trzeba pamiętać, że sępy żywią się padłymi zwierzętami. zjadając ciała chorych osobników powodują, że nie dochodzi do zarażeń wśród ssaków żywiących się m.in. padliną, a te z kolei nie zarażają innych gatunków. jeśli sępy wyginą będziemy siedzieli na wielkiej bombie chorób zakaźnych.

często się zdarza, że kobieta stanie na środku ulicy czy na podwórku, rozkroczy nogi i załatwia się na oczach ludzi. pod drzwiami, na klatce schodowej, na schodach, na podwórzu, wszędzie leżą kupki kału.

delfiny uzdeczkowe (stenella frontalis) używają swoich głów i pleców do podtrzymywania ciał zmarłych noworodków. wg portugalskich biologów, zachowanie to można interpretować jako żałobę czy inaczej mówiąc, formę opiekuńczego zachowania w reakcji na śmiertelność okołoporodową.

naukowcy z mit-u, którzy przeanalizowali saharyjski pył osadzony u zachodnich wybrzeży afryki w ciągu ostatnich 240 000 lat odkryli, że sahara i cała afryka północna co 20 000 lat zmieniają klimat z suchego na wilgotny.

już wcześniej dowiedziono, że siedzące na drodze wrony rozróżniają, kiedy auto zbliża się po ich pasie (stwarzając zagrożenie), a kiedy po pasie przeciwnym (niegroźnie). ptaki widzą też różnicę pomiędzy szybko jadącym autem, które znajduje się blisko, ale ptakowi nie zagraża – a jadącym nieco szybciej, które może go przejechać.

od blisko 11 tys. lat ludzie żyjący w san antonio de los cobres (potomkowie ludu atacameños) piją wodę skażoną arsenem. zespół dr karin broberg, specjalistki od medycyny środowiskowej, odkrył, że 7-10.000 lat temu zaszły zmiany genetyczne, które zapewniły większą oporność na as. obecnie tutejsza populacja może spożywać wodę zawierającą ponad 20-krotność poziomu uznawanego za bezpieczny.

dobrze dobrany i wspaniały ubiór dodaje ludziom, jak to potwierdza grecki wiersz, powagi, zaś kobiecy i wyszukany nie ozdabia ciała, ale odsłania umysł.

ssaki morskie i ryby ogonów używają do przemieszczania się. kangurom jest on niezbędny do zachowania równowagi przy skakaniu. gdyby kangur nie miał ogona, przewracałby się przy każdym skoku.

u ludzi oksytocyna odpowiada m.in. za tworzenie więzi matki i dziecka. coraz więcej dowodów świadczy też o tym, że podobnie działa na pary psio-ludzkie. głaskanie i mówienie do psa zaledwie przez 3 min podwyższa poziom oksytocyny zarówno we krwi człowieka, jak i czworonoga. studia pokazały również, że im bliżej człowiek czuje się związany z psem, tym więcej oksytocyny pojawia się w jego moczu.

hipopotam, choć ma bardzo krótki ogonek, to kiedy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, bardzo intensywnie nim wywija. wtedy jego ogon nieco przypomina wiatraczek. dzięki temu hipopotam po prostu oznacza swój teren, rozsiewając wokół odchody. to taki węchowy sygnał dla innych: ten teren jest już zajęty.

znali się od siedmiu lat, razem zaczynali służbę w 10 brygadzie kawalerii pancernej w świętoszowie, obaj jeździli na czołgach, byli działonowymi. ostatni raz widzieli się na długo przed wyjazdem huberta do afganistanu. – on ciągle się szkolił i bardzo cieszył, że znów pojedzie na misje. trzy lata temu był w iraku. – dodaje k. kowalski. – jeździł, bo chciał zarobić na mieszkanie. w tym roku miał się żenić.

ja wróciłam i spytałam, gdzie jest moje dziecko. kierownik powiedział, że poszedł. ja do jednego pokoju, do drugiego, do jednej łazienki, potem do drugiej. tam był, wisiał. zbiegłam na dół, narobiłam krzyku.

także kawki potrafią się porozumiewać oczami, chcąc przekazać innym ostrzeżenie i skutecznie odstraszyć konkurencję od gniazda. oczy kawek są dosyć niezwykłe. w przeciwieństwie do ich bliskich krewnych, gawronów i wron, które mają oczy bardzo ciemne, oczy kawek są niemal białe. ich zaskakująco jasne tęczówki na tle ciemnych piór są bardzo wyraziste – zauważa gabrielle davidson z university of cambridge.

klacze wybierają najsilniejsze ogiery, a jeśli muszą kierować się słuchem – ogiery o najniższym głosie. nie tylko klacze, ale i kobiety wolą niskie głosy. podobne preferencje zaobserwowano u rozmaitych zwierząt – od jeleni i bizonów do wielkiej pandy i koali.

to jasne, że nasz głos przekazuje więcej informacji niż słowa, które wypowiadamy.

naukowcy znaleźli mózgową sygnaturę świadomości. nie zależy ona od intensywności, synchronizacji ani czasu trwania aktywności nerwowej. akademicy z princeton zauważyli, że jeśli postrzegamy jakiś obraz świadomie, za każdym razem wzorzec aktywności jest taki sam. jeśli obraz jest przetwarzany na poziomie nieświadomości, pobudzenie jest inne.

w miłości najpiękniejsze jest to, że mija.

samsara, czyli odwieczny kołowrót stawania się i przemijania form bytu, dzieli się w tradycji buddyjskiej na sześć ster: bogów, asurów (nie-bogów), ludzi, pretów (tyb. yi-dag. wygłodniałe upiory), zwierząt i piekieł.

nadprzewodniki to materiały, w których prąd płynie, nie napotykając oporu.

dawniej kobiety prały odzież bezpośrednio w rzekach czy jeziorach, używając do tego celu kijów lub drewnianych przyrządów w kształcie łopatki zwanych kijankami; uderzały nimi w praną rzecz energicznie i zaraz spłukiwały wodą, czynność tę powtarzając wielokrotnie.

człowiek jest wyjątkowy także pod jeszcze jednym względem. atrakcyjność kobiet związana jest z ich wiekiem.

astronomowie pracujący pod kierunkiem naukowców z university of central lancashire odkryli największą znaną strukturę we wszechświecie. zauważona właśnie wielka grupa kwazarów (lqg) rozciąga się na przestrzeni 4 miliardów lat świetlnych. odkrycie podważa jedną z podstaw kosmologii; zasadę mówiącą, że wszechświat, oglądany w wystarczająco dużej skali, wygląda tak samo niezależnie od pozycji obserwatora.

mieszkańcom wsi nie umknął uwadze związek zmiennocieplnych węży ze słońcem. twierdzono, że żmije ślepiami wyciągają z niego moc. gdyby więc patrzyły na nie przez cały czas, mogłoby ono przestać świecić. gdy żmija została zabita, poruszała ogonem w stronę słońca. gdy natomiast słońce patrzyło na zabitą żmiję, przyćmiewało i zachodziło krwawo.