wyraz mężczyźni

wyraz i znaczenie to nie to samo.

na atakame można wejść ale nie nie da się z niej wyjść.

geny nie biegają sobie po lasach. one są w osobnikach.

w więk­szo­ści przy­pad­ków ruchy roślin są zbyt sub­telne, byśmy mogli je dostrzec gołym okiem.

w pewnym sensie frankenstein był dziełem bioetyki napisanym półtora wieku przed powstaniem dyscypliny.

poręba wielka ma kształt litery y. jej prawe skrzydło to przysiółek poręba górna, a lewe koninki. od rozwidlenia do kwatery u knapików, która mieści się w koninkach w osiedlu nowina, jest dokładnie 2 km, w koninkach skręcić w prawo w drugą przecznicę za mostem, jest to pierwszy dom po lewej.

rattlesnake retreat to pierwsza indywidualna wystawa gerrita frohne-brinkmanna w meksyku, prezentowana przez polinę stroganovą w fundación marso. artysta przyjechał do meksyku na początku 2023 roku po zdobyciu prestiżowego grantu neue kunst un hamburg. podczas badań nad grzechotnikiem, zwierzęciem, które jest zarówno wysoce symboliczne, jak i fascynujące fizycznie, frohne-brinkmann rozpoczął pracę nad serią raczej naturalistycznych rzeźb węża w pracowni ceramicznej; części grzechotnika zostały zastąpione różnymi rodzajami żarówek, przekształcając węża w hybrydę natury i technologii, przebiegłości i industrialu, emocji i racjonalności.

෴ cyklon biparjoy szaleje w dystrykcie kutch w stanie gujarat w indiach. topi drogi, przewraca drzewa, wyganiania ludzi do schronów. w porcie jakhau, rudawy, bezpański pies odłącza się od watahy. w poszukiwaniu jedzenia wkłada nos i resztę głowy do plastikowej butelki. już jej stamtąd nie wyjmie.

wiele przedstawionych przez boscha rozkoszy ma zdecydowanie cielesny charakter. zgrabni nadzy mężczyźni i kobiety wymieniają pieszczoty, wyginają ciała, ściskają się w chacie z korala, dosiadają dzikich zwierząt lub zabawiają w inny sposób.

podczas wiosennego festiwalu poświęconemu xipe totekowi (tlacaxipehualiztli) składano ofiary z ludzi. zmarłych obdzierano ze skóry, a kapłani oraz inni uczestnicy rytuału nosili je potem przez wiele dni. archeolodzy znaleźli w ndachjian–tehuacán dziury, do których je później prawdopodobnie wyrzucano. na stanowisku znajdowały się też 2 okrągłe ołtarze – na jednym ludzi zabijano, a na drugim obdzierano ze skóry.

barwienie pergaminu purpurowym kolorem było już znanem w starożytnych czasach, służył on za okładkę zwitku pergaminowego dokumentu. barwiono również czasami nagłówek a później, o czem już źródła iv wieku świadczą, pisano złotem i srebrem na pergaminie purpurowym. był to zbytek, szczególniej rozbujały w bizancyum, przeciwko któremu występowali św. hieronim i św. jan chryzostom. 

czasem zdarza się, że proteza spadnie na podłogę lub pogryzie ją pies. jeżeli proteza złamie się lub ukruszy, należy zebrać wszystkie kawałki i przyjść do stomatologa.

siedem najbardziej powszechnych sposobów poruszania się czworonogów to: kłus, inochód, skok, stęp, galop, galop skrócony i cwał.

działalność wód na powierzchni ziemi zaczyna się już w chwili, gdy pada deszcz. jednak intensywne działanie występuje dopiero wówczas, gdy wody płyną stałymi łożyskami. im większy jest spadek terenu, a więc im szybciej wody płyną (i im jest ich więcej), tym większa jest ich siła niszcząca.

co zrobić z ciszą podczas eucharystii? czym tak naprawdę jest ofiara? niewidzialny bóg objawia się człowiekowi za pośrednictwem znaków dostępnych dla zmysłów. by poznać sens mszy świętej, trzeba je wyostrzyć. słuchaj, by usłyszeć; patrz, by zobaczyć.

niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się statkami, rybami czy historią – stralsundzkie muzea oferują więcej, niż tylko ochronę przed nieprzewidzianym deszczem.

dakinie to liczna grupa bóstw żeńskich, symbolizujących energie żeńskie i utożsamianych z inteligencją.

jaka jest główna idea? wysyłasz 16-, 17-letnich chłopców i dziewczynki i przez osiem dni każesz im chodzić po obozach śmierci. dla wielu uczniów to pierwszy wyjazd zagraniczny. proszę sobie wyobrazić: wybierasz się na pierwszą podróż zagraniczną ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, masz 16 lat i doświadczasz tego wszystkiego. emocjonalnie taki wyjazd odciska wielkie piętno. 39 tys. dzieci przyjechało do polski tylko w tym roku. po co? aby popularyzować mentalność ofiary z implikacją, że jesteśmy poza krytyką, ponieważ przeszliśmy przez piekło.

po miesiecznej jatce w odwecie za zarżnięcie 1200 żydów izraelowi udało się poszlachtować zaledwie 12 000 palestyńczyków wciśniętych w gazę. do sprawdzonego niemieckiego wzorca brakuje im jeszcze 119 000.

za ponad 400 tysięcy dolarów sprzedano w nashville także podarte dżinsy cobaina, które artysta miał na sobie w teledysku „heart-shaped box”. organizatorzy aukcji spodziewali się za te spodnie sumy nie większej niż 20 tysięcy dolarów.

nadzieja i trwoga to najwyższe fikcje, które swą moc zawdzięczają syntaksie.

w swym intelektualnym życiu, można by rzec, francuzi mają skłonność do manii.

przekonaniu temu wielokrotnie dawno wyraz na przestrzeni dziejów – szaleństwo z geniuszem łączyli m.in. starożytni myśliciele arystoteles, platon czy sokrates – ale dotąd nauka nie zdołała stwierdzić, czy tak jest naprawdę.

opowieści, z którymi człowiek ma styczność dzięki kulturze, działają na niego zwrotnie – kultura podsuwa wzorce, które ułatwiają budowanie historii. tak więc osobista historia życia bazuje na kulturze, w której się żyje: narracjach, które nas otaczają, czy bohaterach kulturowych czy rodzinnych, których chcemy naśladować. są to wtedy historie zrozumiałe dla innych i podtrzymywane w społecznych interakcjach.

wyrażenie czerwona linia występuje też w nazwie porozumienia (the red line agreement) zawartego w 1928 roku przez koncerny naftowe z wielkiej brytanii, francji i usa. zawierało ono m.in. klauzulę, że partnerzy nie mogą poszukiwać ropy na terenach byłego imperium osmańskiego. jednak podobno żaden z przedstawicieli państw zachodnich nie potrafił wskazać granic imperium. z pomocą przyszedł im pewien biznesmen ormiański, który nakreślił – czerwoną kredką – linię na mapie ot tak, po prostu, według swojego uznania, i wmówił obecnym, że tak przebiegały granice imperium osmańskiego.

naukowcy twierdzą, że niezależnie od wzrostu czy masy ciała, to właśnie proporcje decydują o kobiecej atrakcyjności.

drukarnia wirzbięty do celniejszych drukarni krakowskich zaliczana, w czasie swego 34 letniego prawdopodobnie istnienia (1556?—1590?) liczne niezawodnie dzieła wydała. dziś wszystkie należą do rzadkości, wiele z nich całkiem zaginęło. przyczyną tego jest, że dzieła z oficyny tej wychodzące, w ogólności słusznie, o protestancką i heretycką tendencyję podejrzane były i jako takie przez katolików niszczone.

w atenach i w rzymie wolno było zrazu sprzedać niewypłacalnego dłużnika. wielu sprzedawało dzieci, aby spłacić długi.

w krajach anglojęzycznych, takich jak usa czy wielka brytania, wykres satysfakcji życia przypomina literę u – dołek przypada na wiek średni (zwłaszcza pomiędzy 45. a 54. rokiem życia). w afryce wykres ma stały, niski poziom, w ameryce łacińskiej i rejonie karaibów łagodnie opada. w krajach byłego związku sowieckiego oraz europie wschodniej satysfakcja ma od początku poziom wyraźnie niższy niż na zachodzie czy na karaibach i stopniowo opada, osiągając pod koniec życia poziom afrykański, przy czym kobiety czują się jeszcze nieco gorzej niż mężczyźni.