jan paweł ii o piątej

jan paweł ii to człowiek szlachetny jak kamień.

putin nigdy nieodzwania.

metropolitan opera musi zapłacić netrebko 200 000 $ za to że nie chce jej słuchać.

෴ phinyo pukphinyo, tajski strażak, łapie pytona, który zaatakował dom w dzielnicy mieszkalnej w bangkoku.

statystyczny polak odwiedza filharmonię raz na 134 lata.

marcabruna (1140—1185) znaleziono podrzuconego u drzwi pewnego bogatego domu. pan aldryk de vilar kazał go żywić; potem chadzał z trubadurem, który miał imię cercamon, i wtedy to zaczął tworzyć, a imię darmozjada (panperdut) odmienił na imię marcabruna. bano się szczególniej jego języka, bo był tak złośliwy, że nareszcie sprzątnęli go kasztelanowie gujany za to, że ich spotwarzał.

byron – bohater, bożyszcze i męczennik – zwrócił uwagę europy zuchwałymi czynami. jeden z jego najpiękniejszych portretów przedstawia poetę w albańskim stroju ludowym.

maurus servius honoratus w swoim komentarzu do eneidy wergiliusza (2,204) wyróżnia trzy słowa na określenie zwierząt pełzających: angues aquarum sunt, serpentes terrarum, dracones templorum – węże będące w wodach, węże na ziemi i węże w świątyniach.

analiza pieśni indrisów wskazuje, że zwierzęta te mają wrodzone poczucie rytmu podobnie jak ludzie.

ludzie nieustannie oczekują nowszych smartfonów z coraz lepszymi procesorami i aparatami, telewizorów z coraz wyższą rozdzielczością, szybszych komputerów i nowocześniejszych samochodów.

jeżeli ludzie me życzenia spełnią, rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania kościoła. sprawiedliwi będą męczeni, ojciec święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje niepokalane serce.

błona dziewicza jest niedużym fałdem śluzówki. stanowi mechaniczną barierę ochronną, która zabezpiecza organizm dziewczynki przed drobnoustrojami. jednakże nie jest całkowicie szczelna, ponieważ posiada kilka otworów, którymi wydostaje się krew menstruacyjna. trzeba wiedzieć, że tymi samymi otworami do wnętrza pochwy mogą dostać się ruchliwe plemniki, które z łatwością powędrują jeszcze dalej – w stronę jajeczka – gotowego do zapłodnienia.

zdjęcia lewej strony twarzy są postrzegane i oceniane jako bardziej miłe dla oka od zdjęć prawej strony twarzy.

myślniki stosowane przez heideggera, często w jego rękopisach nie do odróżnienia od kropek i przecinków albo używane zamiast nich, zostały w niektórych miejscach zamienione, aby tekst był bardziej zrozumiały.

po wykarmieniu młodych matka pająków stegodyphus lineatus sama staje się posiłkiem swojego potomstwa. co ciekawe, tkanki uchyłków jelita środkowego zaczynają się rozkładać jeszcze przed wylęgiem. proces ten maksymalizuje potencjał odżywczy samicy.

nie ma uniwersalnego leku na wszystkie choroby świata. jeśli jednak mielibyśmy poszukać takiego, który zbliżałby się do tego ideału, byłaby to witamina d.

apple przekracza granicę absurdu. sprzedaje komputery w cenie kawalerki w wałbrzychu.

żebracy w getcie nie dają minuty spokoju – pukają do drzwi, obchodzą podwórza, zaczepiają ludzi na ulicy, starają się wzbudzić litość piszczeniem, lamentowaniem, krzykiem, czy patetycznymi przemówieniami.

ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym, są bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej, mają więcej partnerów seksualnych i częściej uprawiają seks.

tajemnicze sztuczne oczy egipskiej mumii, które miały umożliwić jej widzenie w zaświatach, mogły pozwolić jej zobaczyć o wiele więcej w ciągu ostatnich 2700 lat. naukowcy, którzy badali mumię w british museum, myśleli, że są to szczątki mężczyzny, gdyż wykonane w latach 60. zdjęcia rentgenowskie ujawniły zagęszczenie w okolicach krocza. ale na pozyskanych wspólnie z mumią trzech pięknie zachowanych drewnianych trumnach znajdowały się hieroglify opisujące gospodynię domową o imieniu nestawedjat. żyła na obszarze dzisiejszego luksoru, około 700 roku p.n.e., w czasach xxv dynastii, podczas panowania kuszyckich faraonów z sudanu.

ból umarł i życie straciło sens.

o tym, że ciężki grzech masturbacji jest wśród zwierząt powszechny, wiemy nie od dzisiaj. dlaczego się masturbują – to już zupełnie inna kwestia. zwłaszcza, że masturbacja jest zachowaniem, które powinno być, na chłopski rozum, przez ewolucję już dawno wyeliminowane, ponieważ oznacza utratę bezcennej spermy bez możliwości zapłodnienia.

samowspółczucie wywodzi się ze starożytnych nauk buddyjskich. zadefiniowanie tego pojęcia w szczegółowym ujęciu psychologicznym dzisiejsi naukowcy zawdzięczają jednak kristin neff z university of texas w austin. według neff, samowspółczucie składa się z trzech elementów. po pierwsze, życzliwość dla samego siebie oznacza troskliwą i pełną zrozumienia reakcję na własne cierpienie. drugi element – wspólnota ludzkich doświadczeń – odnosi się do uznania bólu i porażek za nieuniknioną część życia. i wreszcie, uważność, która oznacza świadome przeżywanie chwili obecnej – nieignorowanie swoich trudności, ale też ich niewyolbrzymianie.

bogusław linda zasłynął takimi filmami jak gorączka agnieszki holland, człowiek z żelaza andrzeja wajdy oraz psy władysława pasikowskiego. w klinice la perla korzysta z zabiegu ulthera, który w nieinwazyjny sposób skutecznie liftinguje skórę.

nie ma chyba nic bardziej beznadziejnego niż próba wydostania się z czarnej dziury – tak naprawdę niemożność ucieczki jest jej definicją.

zupełnie inne podejście proponuje marcel peres, który mówi o zapisie melodii jako o materia prima, czyli tworzywie bez form, kształtu, treści. w stosunku do zapisu nutowego użycie tego określenia oznacza, że dopiero przez zaangażowanie duchowe i intelektualne śpiewaka, nabiera on właściwego kształtu i znaczenia. w konsekwencji staje się modlitwą.

pies, którego rasy nie podano, wpadł na leżący na ziemi karabin i zawadził łapą o cyngiel broni. wystrzelona kula śmiertelnie zraniła uczestniczącego w wyprawie znajomego myśliwego. 44-letni właściciel psa wziął całą winę na siebie.

o preparacji fortepianów również decyduje traf.

z kolei żona adolfa dymszy biła go parasolką.

jaufre budel de blaia (1140 – 1170) był szlachcicem i księciem z blaia. zakochał się w hrabinie trypolitańskiej, nie widziawszy jej, a to dla cnót i wdzięków, o których słyszał od pielgrzymów, wracających z antjochji; tworzył o niej pieśni dobre i składne ubogiemi słowy. aby ją ujrzeć, oblekł płaszcz krzyżowca i puścił się na morze. lecz na statku wpadł w niemoc taką, że towarzysze dowieźli go do trypolisu i umieścili w gospodzie ledwo żywym. doniesiono o tem hrabinie, która przyszła – gdzie leżał – i objęła go ramiony. on zaś przeczuł ją; odzyskał zmysły i chwalił boga, że podtrzymał mu życie, póki jej nie obaczył. potem skonał w ramionach hrabiny.

z ptaków najpierw udomowiliśmy gęsi. tak wynika z badań przeprowadzonych na stanowisku archeologicznym w chińskiej wiosce tianluoshan nieopodal szanghaju. odkryto tam dokładnie 232 kosteczki należące do gęsi. ich datowanie metodą radiowęglową wykazało, że liczą ok. 7 tys. lat, a więc pochodzą z młodszej epoki kamiennej, gdy ani chiny, ani szanghaj jeszcze nie istniały.

amerykańska agencja informacyjna ap obliczyła, że aby zarobić tyle co prezes korporacji, jej pracownik musiałby pracować 244 lata.

co 8 sekund rodzi się nowy ktoś. umiera co 14 s. średnio więc człowiek żyje 6 sekund.

dzieci rodzą się najczęściej około 4 rano. śmierć przychodzi o piątej.