używając dalej

używając niedominującej ręki do mieszania herbaty, otwierania drzwi czy obsługi myszki, można wyćwiczyć samokontrolę w innych obszarach.

muzeum auschwitz to trzecie pod względem popularności muzeum w europie i dziesiąte w świecie. muzeum wyprzedziło m.in.: luwr, british museum i muzea watykańskie.

chiana to zbyt leniwo płynąca rzeka w toskanii.

෴ w zamieszkałej przez 90 osób wiosce balot w burgundii, rachel donadio (the new york times) puka do drzwi anabelle germain, 29 letniej sprzątaczki, która wyznaje jej, że nie podoba jej się uśmieszek emanuela macrona.

lepiej nie wchodzić do pomieszczeń, w których ktoś kicha i kaszle. kiedy kichamy, rozpylona wydzielina wydobywa się z naszych ust i nosa z prędkością aż 40 km/godz. jedno kichnięcie składa się z 40 tys. mikroskopijnych kropli, z których każda może przenosić chorobotwórcze bakterie.

czy to możliwe, że kobieta rodzi, zabija, zawija zwłoki swoich dzieci w foliowe worki i chowa do lodówki, a nikt wokół tego nie widzi?

dlaczego dziwisz chronił maciela, homoseksualistę, mobbera, oszusta? tak samo, jak kluczowe jest pytanie o to, dlaczego to wanda półtawska, przyjaciółka jana pawła ii, musiała zanieść papieżowi dokumenty dotyczące abpa paetza.

mieszkańcy miejscowości gniewków znaleźli psa uwięzionego w związanym worku. sunia miała do szyi przywiązany siedmiokilogramowy obciążnik, co wskazuje a to, że jej właściciel najprawdopodobniej chciał ją utopić. musiał jednak się czegoś wystraszyć i porzucił zwierzę w parku.

rzucenie bomby atomowej na strefę gazy jest jedną z możliwości – powiedział w wywiadzie radiowym minister dziedzictwa narodowego izraela amihai eliyahu. pytany o los 242 zakładników stwierdził, że modli się o ich uwolnienie, ale wojna ma swoją cenę.

po zgłoszeniu przez jednego z uczestników ruchu drogowego, patrol policji ze szczecińskiej drogówki zatrzymał od kontroli pojazd, w którym mężczyzna miał przewozić w bagażniku troje dzieci. okazało się to prawdą – przekazał oficer prasowy komendy miejskiej policji w szczecinie mł. asp. paweł pankau.

szympansica zachowywała się w stosunku do swojego zmarłego potomka w sposób, który nie dał się zaobserwować wobec żywego osobnika. matka nosiła zwłoki przez cały dzień na grzbiecie. następnie, ułożyła je na ziemi, co jakiś czas kładąc dłoń na szyi zmarłego. w dalszej kolejności oddalała się o kilka metrów. stawała nieruchomo i obserwowała twarz. drugi typ zachowania to zbliżanie się i wpatrywanie się z odległości kilkunastu centymetrów w twarz malucha. później zaniosła zwłoki, by pokazać je grupie szympansów. następnego dnia, zwłoki zostały porzucone.

cechą charakterystyczną titanica były cztery wielkie kominy. jeden z nich był jednak atrapą, zamontowaną dla spotęgowania wrażenia. śruby statku (zewnętrzne miały średnicę 7,2 metra, środkowa 5,2 metra) były napędzane przez dwa ogromne parowe silniki tłokowe i jedną turbinę. oddzielne silniki musiały obsługiwać ster okrętu, który był wysoki na ~24 metry, długi na 4,65 m i ważył 100 ton.

podobnie imiona nadawane przez rzymian męskim potomkom (dziewczynki nie miały wtedy imion!) miały aż do czwartego z kolei syna brzmienie, które je wyróżniało jako imiona własne, na przykład appius, aulus, gaius, lucius, marcus, servius itd. ale począwszy od piątego synów po prostu numerowano; quintus (piąty), sextus (szósty), octavius (ósmy), decimus (dziesiąty), a bywało i numerius (liczny).

ślimaki morskie crepidula marginalis zmieniają płeć, gdy osiągają pewien rozmiar. okazuje się jednak, że towarzystwo sprawia, że większe samce stają się samicami szybciej, a mniejsze później. naukowcy z uniwersytetu smithsoniana uważają, że nie chodzi o uwalniane do wody związki chemiczne, ale o siłę dotyku.

samica orangutana rodzi jedno małe raz na 6-9 lat. żaden inny gatunek nie ma tak długich przerw w płodzeniu potomstwa. tymczasem obecnie w indonezji ginie 25 orangutanów dziennie.

czemu leniwce schodzą pod drzewo, by oddać stolec, skoro cotygodniowa podróż w tę i z powrotem kosztuje je 8% spożywanych w ciągu dnia kalorii, a w dodatku niesie za sobą realne ryzyko utraty życia?

udany stosunek trwa od 3 do 13 minut, a nie jak głosi powtarzany od lat mit, do paru godzin – twierdzą kanadyjscy i amerykańscy seksterapeuci.

my, posybiliści, mówimy wprost, że nie mamy pojęcia jak się sprawy mają – tłumaczy. żyjemy w ogromnym, dziwnym i pięknym wszechświecie, a jedyne co jest tu zupełnie pewne, to fakt że nasza ignorancja jest zbyt wielka, aby móc uczciwie przyjąć założenia ateizmu, a jednocześnie wiemy zbyt dużo, aby móc wyznawać konkretną religię.

by dostać się do środka lizaka, potrzeba ok. 1000 liźnięć. model matematyczny naukowców z new york university (nyu) opiera się na świeżo zdobytej wiedzy dotyczącej rozpuszczania ciał stałych przez płynącą ciecz.

horacy szerzył przesądy, preferując jajka podłużne, jako mające męskie żółtko. zresztą do dziś konsumenci wolą jajo o ciemniejszej skorupce jako bardziej odżywcze (choć skład ma taki sam jak białe).

czajniczek russella krąży wokół słońca po eliptycznej orbicie, lecz jest za mały do wykrycia przez nawet najlepsze teleskopy. w związku z tą jego właściwością nie można dowieść jego nieistnienia.

czy nam się to podoba, czy nie, serwisy społecznościowe stały się platformą porównań społecznych. bycie świadkiem wspaniałego rozwoju czyjejś kariery zawodowej czy imponujących podbojów miłosnych wywołuje nie tylko zawiść, ale i uczucie samotności czy niespełnienia.

patrzenie na własne zdjęcia czy wpisy z facebooka poprawia nastrój i działa na ludzi uspokajająco. dzieje się tak, bo przeważnie użytkownicy zamieszczają fotografie dokumentujące przyjemne zdarzenia, a ich posty również mają najczęściej pozytywny charakter.

miniaturowość może stać się nawet zaletą, dzięki kulturze indyjskiej, która jest jeszcze bardziej krzykliwa i egzotyczna, niż się przypuszcza, ze swoimi 22 tysiącami dialektów, 330 milionami bogów i 300 sposobami przyrządzania ziemniaków. w indiach to, co niewiarygodne, należy do podstawowego wyposażenia, im ktoś jest bardziej dziwaczny, tym lepiej. jyoti amge ma 18 lat i 62,8 centymetra wzrostu.

zasada nieoznaczoności to niezwykły koncept. absolutna podstawa funkcjonowania świata, o istnieniu którego dowiedzieliśmy się zaledwie sto lat temu.

przyzwyczailiśmy się do doniesień o ssakach czy ptakach używających narzędzi. teraz dowiadujemy się, że korzystają z nich również gady, a konkretnie indyjskie krokodyle błotne oraz aligator amerykański. zwierzęta te podpływają pod kolonie czaplowatych z patykami w pyskach i, częściowo zanurzone, czekają, aż któryś z ptaków zdecyduje się zabrać patyki, by zbudować gniazdo.

nie bez racji mówi się, że w społeczeństwach zachodnich symbolem statusu jest brak czasu.

socjolożka, europeistka, absolwentka gender studies uj. edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna. współzałożycielka fundacji przestrzeń kobiet, członkini-założycielka towarzystwa edukacji antydyskryminacyjnej, w latach 2009-2012 członkini zarządu tea. współkoordynatorka koalicji na rzecz edukacji antydyskryminacyjnej. laureatka nagrody fundacji polcul za działalność obywatelską. współautorka programu krakowski szlak kobiet, autorka jedynej herstorycznej gry planszowej w polsce.

kobiety nawet najbardziej wykształcone, mają więcej apetytu, niż smaku.

serdecznie polecam targ rybny we lwowie. jest tam sekcja nabiału i możecie kupić jogurciki, jakie chcecie. malinowy z logiem polskiej akcji humanitarnej? truskawkowy z naklejką caritasu? do wyboru do koloru, a i cena przystępna. w przydrożnej knajpie pod równem do kawy dostałem mleczko z biedronki. to mleczko nie jest sprzedawane nigdzie poza polską, więc na 100 proc. trafiło tam jako pomoc humanitarna i zostało sprzedane dalej.