na trzy zabity

na trzy miesiące przed urodzeniem mózg wciąż się formuje. neurony migrują do miejsca swojego przeznaczenia, wciąż tworzą się połączenia pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu oraz pomiędzy mózgiem a słuchem. mimo tego, iż proces formowania się mózgu wciąż nie jest zakończony, okazało się, że dzieci są w stanie odróżnić głos żeński od męskiego oraz sylaby ba i ga.

pociąg doznał opóźnienia.

aduwi to nazwisko jest najbardziej rozpowszechnione w ugandzie, gdzie noszą je 92 osoby, czyli 1 na 424 340.

za każdym pniem dębu, sosny i świerka, w stłoczonej gmatwaninie podszytu, po jarach i kaleniach czaił się mieszkaniec puszczański. w ciszy leśnej warczał kamień, znienacka z procy ciśnięty, ze świstem mknęła strzała pierzasta i z głuchym jękiem padał człek obcy, przebity oszczepem lub zdzielony toporem z zasadzki.

starożytni nie znali wcale pewnego rodzaju uśmiechu, który dopiero myśmy wynaleźli, a który też wynalazek nam przynosi niemały zaszczyt. to jest, oni nie znali uśmiechu zatęchłego umysłu i zupełnie zwątpiałego serca, z jakim odpowiadają dziś mędrkowie na zapytania ludzi naiwnych, świeżych i coraz rzadszych! — zacny dyogenes przeczuwał zbliżanie się tej epoki wtórej, skoro, w księgozbiorze akademii widząc zapracowanych starców, pyiał, ktoby to byli? — ci, co prawdy szukają — odrzeczono. — „ah! a kiedyż oni będą mieli czas ją praktykować!

ludzki mózg jest miękki, wilgotny i czerwonawy.

emma bovary to efekt pewnej ilości atramentu rozprowadzonego po pewnej ilości papieru.

wzięłam około ośmiuset naboi do pasa specjalnie na ten cel przeznaczonego, który wkładało się na siebie, pod szeroką bluzkę; poradziłam mej towarzyszce, by zrobiła to samo. ona jednak miała lepszy sposób, jak się jej zdawało; włożyła naboje do szerokich majtek, zawiązanych pod kolanami. szłyśmy ulicą marszałkowską w stronę dworca.

rio hamza posiada szerokość od około 200 do 400 kilometrów, przy długości niemal identycznej jak długość amazonki – 6000 kilometrów. jeśli jednak porównamy przepływ wody to przez całą hamzę w ciągu sekundy przelatuje zaledwie 3900 metrów sześciennych h20 (podczas gdy dla amazonki wartość ta wynosi 133000 m3/s), co biorąc pod uwagę jej szerokość oznacza, że woda porusza się tam z prędkością mniejszą niż milimetr na godzinę.

kary uniknął także kolejarz franz klakus, od listopada 1939 r. do lipca 1944 r. dyspozytor na dworcu kolejowym auschwitz. do jego zadań należało eskortowanie więźniów z dworca do bramy wejściowej obozu. chociaż obowiązujące w nrd przepisy umożliwiały wytoczenie mu procesu, stasi nie poinformowała prokuratury. od 1964 roku klakus działał, choć bez większych sukcesów, jako informator policji politycznej.

eksperci z holenderskiego instytutu psycholingwistyki im. maksa plancka w nijmegen odkryli, że w ludzkich językach na całym świecie istnieje bliźniaczo podobny uniwersalny wyraz. jest nim huh?, który używany jest wówczas, gdy nie zrozumieliśmy lub nie usłyszeliśmy co ktoś do nas mówi.

przeprowadzone badanie sugeruje, że przetwarzanie zmysłowe może odbywać się przedświadomie. czy jakaś informacja zostanie uświadomiona, czy nie, zależy od późniejszego jej wzmocnienia. można to porównać do sytuacji, kiedy w ogóle nie słuchamy, co ktoś do nas mówi, a mimo to, potrafimy odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do zignorowanej wypowiedzi.

bóg ma postać kuli i w niczym nie jest podobny do człowieka; jest cały widzeniem i słyszeniem ale nie oddycha; jest cały rozumem i myślą i jest niemy.

zasada jest prosta: im bardziej rozłożyste biodra ma kobieta, tym jej potomek jest mądrzejszy. do budowy mózgu płodu niezbędne są bowiem tłuszcze, a najbardziej potrzebne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są składowane głównie w okolicach bioder i ud. stąd panie o sylwetce w kształcie gruszki są najlepszym materiałem na przyszłe mamy i dlatego ewolucja będzie dążyła, by wszystkie tak wyglądały.

powierzch­nia nie jest wiel­ko­ścią ciągłą, lecz ziar­ni­stą. wydaje się nam gładka tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie dostrzec nie­zwy­kle małych kwantów prze­strzeni. to tak jak z koszulką – dopiero kiedy przy­glą­damy się jej z bliska, widzimy, że jest utkana z cienkich nitek.

1 stycznia 1909 roku w antoninach przychodzi na świat skowronek, ogier krwi arabskiej, szary. jego identyfikator życiowy to ahsb vol i p. ojcem jego był ibrahim. mamę nazywano jaskółką. klacz zadała się jeszcze z tybetem, z czego narodziły się sikora i pośmiejucha.

był wielki wąż i czcili go babilończycy. król powiedział do daniela: nie możesz powiedzieć, że ten nie jest bogiem żyjącym. oddaj więc mu pokłon. daniel zaś powiedział: panu, bogu mojemu, będę oddawał pokłon, bo on jest bogiem żyjącym. ty zaś, królu, daj mi władzę, a zabiję węża bez miecza i kija. i powiedział król: daję ci. wziął więc daniel smołę, łój i włosie, ugotował to razem, zrobił placki i rzucił w paszczę węża. a wąż, zjadłszy, rozpękł się.

aby mieć obraz, jak działają oddziaływania silne, wyobraźmy sobie dwa kwarki połączone struną. gdy znajdują się one blisko siebie, struna zwisa luźno i kwarki wydają się nie doznawać żadnej siły; jeśli jednak zaczyna się oddalać od siebie, naprężona struna nie dopuści do ich rozdzielenia.

muzyka sprawia, że męskie twarze wydają się bardziej atrakcyjne.

paul veyne cierpi na wrodzoną wadę rozwojową zwaną leontiasis ossea której objawem jest narośl na lewym policzku.

tylko boks zbliża ludzi.

trzech chłopców przyglądających się skrzynce. czy to rysunek brunona schulza?

zrozumienie nie następuje w czasie, nigdy nie przychodzi z czasem. zrozumienie nie powstaje stopniowo przez powolne, cierpliwe gromadzenie wiedzy. albo jest teraz, albo w ogóle go nie ma. zrozumienie nie jest swojskim doznaniem – to niszczycielski błysk.

෴ mario navas, praktykant w zawodzie torreadora dźgnięty rogiem upada na arenę las ventas w madrycie.

tak rozumując wysnuto obłędną teorię że grzech pierwszych ludzi wyszedł ludzkości na dobre to wypaczenie znane było już w starożytności i nadal można je spotkać w poglądach różnych gnostyków którzy nie wahają się nawet twierdzić że jahwe uzgodnił wszystko z wężem aby człowiek łamiąc zakaz wreszcie osiągnął dojrzałość.

zawartość pamięci roboczej zaczyna się rozwiewać już po około 2 sekundach.

jeśli burza zastanie nas na otwartym terenie należy ukucnąć i przyciągnąć stopy blisko siebie nie wolno stać na środku pola lub łąki ani chować się pod drzewami bo pioruny często uderzają w wysokie samotne obiekty.

mielec leci przez warszawę? nie.

filopodia, cienkie wypustki membranowe, które rozciągają się od dendrytów, były już wcześniej widziane, ale neuronaukowcy nie wiedzieli dokładnie, co robią. dzieje się tak częściowo dlatego, że filopodia są tak małe, że trudno je zobaczyć przy użyciu tradycyjnych technik obrazowania.

mówią także niektórzy, że nie chcąc, aby znano miejsce jego grobu, wpadł na taki pomysł. kazał dwóm młodzieńcom iść nocą wskazaną im drogą i zabić a następnie pochować, kogo spotkają; czterem innym kazał iść za nimi, zabić ich i pogrzebać. tych ostatnich mieli znowu zabić następni dwaj. takie wydawszy dyspozycje wyszedł na spotkanie pierwszej pary młodzieńców i został przez nich zabity.