wczoraj i powonienie

wczoraj około południa, do rutynowej kontroli zatrzymany został kierowca osobowej mazdy w miejscowości kaczki średnie, w woj. wielkopolskim. jak się okazało, kierującym był ksiądz który przewoził 4-letnią dziewczynkę. po badaniu alkomatem ustalono, że duchowny miał w wydychanym powietrzu 3 promile alkoholu.

w 1980 r. elfryda trybowska, jacek sadowski, paweł filas i bogdan psarski z oddziału rabczańskiego pttk wyznakowali niebieski szlak z rzek doliną kamienicy i stokami kudłonia na przełęcz borek, zielony szlak z doliny kamienicy przez polanę stawieniec na kudłoń oraz czarny szlak z koniny przez kopę na kudłoń.

muzyka to przerwana cisza.

według specjalistów optymalny czas mycia rąk, czyli taki, w którym uda się zniwelować bakterie chorobotwórcze nie powinien być krótszy niż 30 sekund, a ludzie przeciętnie myją ręce zaledwie 5 sekund.

gdyby nie wojna, henryk szatkowski zapewne miałby dzisiaj w zakopanem własną ulicę. w czasie i wojny światowej służył on w legionach, walcząc o niepodległość polski. był doktorem praw, władał siedmioma językami. studiował w berlinie i we wrocławiu, a na uniwersytecie jagiellońskim napisał rozprawkę doktorską o prawnych aspektach ochrony przyrody. w latach 30. przeprowadził się do zakopanego, gdzie zaprzyjaźnił się z miejscową elitą i ożenił z góralką, budował kolejkę na kasprowy i na gubałówkę, przy jego pomocy odbyły się również w zakopanem ostatnie przedwojenne narciarskie mistrzostwa świata.

badania nad ewolucją języka to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się współczesna nauka. rozwój języka nie pozostawił po sobie bowiem żadnych skamieniałości. jednym ze sposobów poznania ewolucji mowy jest zbadanie mechaniki wytwarzania dźwięków.

zespół z exeter wykorzystał 96 kamer i mikrofonów. monitorowano populację świerszczy polnych z północnej hiszpanii. na grzbiecie każdego osobnika umieszczano miniaturową tabliczkę z numerem. by zbadać dna, pobierano wycinek odnóża. naukowcy sprawdzali, które osobniki ze sobą spółkowały, ile czasu samiec i samica spędzili razem, ile czasu każdy samiec poświęcił na zwabienie samic oraz ile odbyło się walk, kiedy jeden samiec próbował podejść do norki, w której znajdował się inny samiec.

żyjemy w świecie rządzonym wyłącznie przypadkiem, w którym przyczyny nakładają się na skutki, zgodnie z modelem wstęgi möbiusa, i w którym nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie skutki przyniosą owe skutki.

w biegu życia, człowiek nabywa umiejętności myślenia o myślach innych. już w wieku 4 lat dziecko zaczyna rozumieć, że inni mogą myśleć inaczej niż ono samo – a zrozumienie tego jest kluczowe dla rozwoju osądów moralnych człowieka.

kobiety, które właśnie skończyły jajeczkować, wykrywają węże lepiej niż na jakimkolwiek innym etapie cyklu miesiączkowego.

kandydat na szpiega uczył się kodu, według którego zbierał informacje. zapamiętywał słowo amboz – po niemiecku kowadło. kolejne litery oznazały w nim rodzaj (art), ilość (menge), stan (beschaffenheit), miejscowość (ort) i czas (zeit) obserwacji.

na szczególną uwagę w tej grupie zasługują rzeczowniki męskie z sufiksem -ek, od których ankietowani najczęściej tworzyli feminatywa przez zmianę paradygmatu fleksyjnego:
głupek > głupka (72 procent), głupia (7 procent)
dupek > dupka (73 procent), dupeczka (7 procent), dupczyni (5 procent)

w 1958 r., krótko po opisaniu formica archboldi jako nowego gatunku, naukowcy donosili o dziwnym zjawisku – opowiada adrian smith, specjalista z muzeum historii naturalnej karoliny północnej. okazało się, że w ich gniazdach znajdują się kolekcje zdekapitowanych głów mrówek z rodzaju odontomachus.

przedmiotem badań objęty jest tak zwany geniusz kobiety. termin ten wywodzi się z papieskiego nauczania jana pawła ii, który w ten sposób chciał zwrócić uwagę na zasadnicze kwestie dotyczące kobiecej natury i jej osoby.

jak, będąc biedronką siedmiokropką (coccinella septempunctata), najskuteczniej chwytać mszyce grochowe (acyrthosiphon pisum)? warto zacząć myśleć jak ofiary i zastanowić się, gdzie mogą one znaleźć smaczne kąski. później wystarczy zaczaić się w tym miejscu i cierpliwie poczekać.

pewien człowiek wziął parę królików i umieścił je w miejscu otoczonym ze wszystkich stron murem. ile par królików urodzi się z tej pary w ciągu roku, jeśli założymy, że z każdej pary po miesiącu rodzi się nowa para, która staje się płodna po upływie kolejnego miesiąca?

zegar przestał być przyrządem pomiarowym, zamienił się w bicz.

bronią bandytów na madagaskarze coraz częściej stają się węże – informują tamtejsze media. wrzucony przez okno do samochodu wąż sprawia, że kierowca i pasażerowie uciekają w panice, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe, itp.

dzień dobry. siateczka dla pana? tak zazwyczaj witają klientów pracownicy marketów i dyskontów – kasjerzy.

choć stosunki homoseksualne są wśród owadów dość powszechnym zjawiskiem, entomolodzy długo dociekali, czemu właściwie mają służyć. proponowano różne teorie. wg części naukowców, to rodzaj wprawki przed kontaktem seksualnym z samicą. inni skłaniali się raczej ku tezie, że w ten sposób silniejszemu osobnikowi udaje się zdominować słabszego.

przepis z bald’s leechbook zaleca wykonanie mieszaniny z wina, czosnku, dodatkowej rośliny z rodzaju czosnku (np. cebuli) oraz żółci wołu. mieszanina przez 9 nocy powinna pozostawać w mosiężnym naczyniu, po czym można jej użyć. gdy naukowcy zastosowali średniowieczny przepis okazało się, że środek jest potężną bronią przeciwko gronkowcowi złocistemu. zabija on biofilmy gronkowca w modelach infekcji in vitro, świetnie radzi sobie też z mrsa w laboratoryjnym modelu infekcji rany u myszy.

finowie przeanalizowali dane dotyczące 100 000 podań o nominacje profesorskie, które były rozpatrywane we włoszech i hiszpanii przez 8000 członków komitetów naukowych. okazało się, że większa liczba kobiet w komitetach naukowych nie powoduje zwiększenia liczby kobiet otrzymujących nominacje. w wielu przypadkach okazało się, że im więcej kobiet w ciałach decyzyjnych, tym mniejsze szanse, że kobieta otrzyma nominację.

do wytworzenia się większości organów, mięśni, skóry czy kości, a także do reprodukcji, konieczne jest łączenie się komórek. dochodzi do niego dzięki pomocy protein obecnych na ich powierzchni. proteiny te najpierw doprowadzają do złączenia się ścian komórkowych, a następnie do ich przerwania, co umożliwia zlanie się zawartości komórek.

francesco maria i stefano galassi dowodzą na łamach pisma urology, że rzymski bóg płodności priap z fresku z domu wettiuszów w pompejach cierpi na stulejkę, a konkretnie stulejkę całkowitą, która uniemożliwia ściąganie napletka.

by lawenda zadziałała uspokajająco, wchodzący w skład olejku eterycznego linalol nie musi być absorbowany do krwiobiegu. wystarczą sam nos i powonienie.