chiny zdjąć

chiny, by utrzymać wzrost gospodarczy, budują miasta widma, które pozostają niezamieszkane. w ubiegłym roku – według danych oficjalnych – 65 mln zbudowanych domów nie znalazło lokatorów.

rankiem u sąsiada w wierchomli wybrali papieża a nawet stado papieży po gęstości i rodzajach kłębów tak wnoszę.

dotąd nikt nie wie, jakie są podstawowe składniki świata.

na drodze między wioskami nesterianka i myrne w powiecie orichiwskim samochód tavria z cywilami, którzy chcieli opuścić teren niebezpiecznych działań wojennych, zatrzymał się na poboczu. wtedy na pojazd najechał czołg. w samochodzie znajdowali się rodzice i dziecko; dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił.

jest tysiąc razy większy od wirusa grypy, ma ponad 2,5 tys. genów i żyje w morzu – to główne cechy największego dotychczas odkrytego wirusa – pandoravirusa. jego odkrywcy sugerują, że może należeć do niewyodrębnionej wcześniej domeny życia – najwyższej jednostki w systematyce biologicznej.

urodziny proroka mahometa lokalnie znanego jako mawlid z mulid obchodzone są co roku 12 dnia rabi al-awwl przez miejscową ludność w aceh.

gdy the anthropology of turquoise: reflections on desert, sea, stone and sky wypożyczysz z biblioteki uniwersytetu w aberdeen blisko krakowa (1 644 km).

rozumiem temu, że bez wątpienia nie jednego to obruszy, gdy przeczyta tytuł ten nowy książek tych: o ślachetności a zacności pogłowia niewieściego. ale gdy dobrze zrozumieją przyczynę przedsięwzięcia naszego, wierzę, że im to rzecz znośniejsza będzie, i mam tę nadzieję, że podanie tych książek między ludzi pochwalą.

pawiany czakma papio ursinus wolą spędzać czas z osobnikami w tym samym wieku, z podobną pozycją, a nawet osobowością.

grass całą sytuację widzi inaczej. jego zdaniem to mocarstwo atomowe izrael zagraża i tak już kruchemu pokojowi na świecie, bo rości sobie prawo do uprzedzającego uderzenia, które mogłoby unicestwić naród irański. wypomina też, że europa potępia teheran za to, że nie dopuszcza międzynarodowych inspektorów do swoich instalacji atomowych, choć to samo robi izrael, który od zawsze utrzymuje swój program atomowy w tajemnicy.

karuzele lodowe były na mazurach popularne przed wojną i krótko po niej. jesienią wbijano w ziemię pal, do którego potem przymocowywano drąg i sanki. zdarzało się, że karuzele takie konstruowano na jeziorach – po lodzie sanki mknęły znacznie szybciej.

niegdyś dom dla 28 mężczyzn uwięzionych w lodzie antarktydy, teraz na dnie morza weddella, endurance jest domem dla ukwiałów, przysadzistych homarów, gąbek i innych głębinowych stworzeń.

mamy tendencję do wierzenia, że nasza motywacja pochodzi z wnętrza osobowości, z naszych skłonności, genów, cech charakteru i usposobienia, a jednocześnie ignorujemy kontekst naszego życia.

w społecznościach zamieszkujących himalaje związek jednej kobiety z kilkoma mężczyznami nie należy do rzadkości, w północnych indiach czy dorzeczu amazonki mężczyźni nieraz mają po kilka żon.

filozofia wychowania wojciecha chudego nabudowana jest na personalistycznej koncepcji człowieka, która łączy podejście metafizyczne (podkreślając stałość i niezmienność pierwiastków osobowych) z nowożytnym (akcentując podmiotowość i dynamizm osoby), co skutkuje koncepcją człowieka jako będącego i zarazem stającego się osobą w toku całego swego życia.

muzyka ta jest zainspirowana życiem na stepach i słowa piosenek często opowiadają o koniach.

liposomy to małe lipidowe kuleczki, wypełnione płynnym roztworem. w naturze służą do transportu różnych substancji pomiędzy komórkami organizmu (np. cholesterolu i trójglicerydów).

psychonauta, „żeglarz duszy” (z greckiego ψυχή psychē [„dusza”, „duch” lub „umysł”] i ναύτης naútēs [„marynarz” lub „nawigator”]; psychonautyka to paradygmat badawczy, w którym badacz dobrowolnie zanurza się w odmienny stan psychiczny wywołany medytacją, specjalnymi ćwiczeniami lub substancjami chemicznymi zmieniającymi umysł w celu zbadania odmiennych stanów świadomości, a następnie zapisania opisów doświadczanych stanów.

w mieście jinhua na wschodzie chin strażacy wydobyli z rury kanalizacyjnej kilkudniowego chłopca – dziecko prawdopodobnie zostało wrzucone do toalety przez matkę tuż po urodzeniu lub wpadło do niej w trakcie porodu. mimo iż dziecko spędziło w rurze co najmniej kilka dni – udało się je uratować.

na wielkim ołtarzu krucyfiks srebrny dęty, główka pod nim srebrna lana, postument czarny drewniany krucyfi ks drugi koralowy, krucyfi ks trzeci srebrny odlewany, postument drewniany z relikwiami św. innocentego krucyfi ks mosiężny wyzłacany z kamieniami pan jezus srebrny i główka srebrna krucyfi ks cyprysowy, postument drewniany krucyfi ks drewniany czarny, pan jezus (z kości) słoniowej i główka trupia (z kości) słoniowej krucyfi ks na czarnym krzyżu, pan jezus wysrebrzony, wytarty.

neandertalczycy z europy środkowej wypalali lasy już 125 tys. lat temu.

joe biden zajadający się polską pizzą z amerykańskimi żołnierzami to widok wart miliona dolarów.

kolejną ciekawą konsekwencją jest to, że mechanika kwantowa uświadamia nam w nowy sposób, czym jest przypadkowość. załóżmy, że ma się radioaktywny atom, który ulega rozpadowi. to, kiedy ten atom się rozpadnie, jest jednak przypadkowe. nie można więc wyjaśnić, dlaczego atom rozpada się w danym momencie. nie ma tu przyczyny. w codziennym życiu spodziewamy się, że dla wszystkiego, co zachodzi, jest przyczyna, powód. ale pojedyncze zdarzenia w świecie kwantowym nie mają przyczyny. tylko dla wielu cząstek razem jest przyczyna. ale nie dla pojedynczych. i to nie jest tak, że nie znamy przyczyny. tej przyczyny po prostu nie ma.

jak mówił jan paweł ii przy okazji wejścia w życie konwencji przeciw minom przeciwpiechotnym, broń ta uniemożliwia ludziom kroczyć wspólnie po drogach życia bez lęku przed zasadzkami zniszczenia i śmierci – przypomniał benedykt xvi.

najbardziej przyspieszyli mieszkańcy singapuru (o 30 proc., 18 metrów pokonują dziś w 10,55 sekundy). trudno również nadążyć za mieszkańcami kopenhagi (ten sam dystans w 10,82 s) i madrytu (10,89 s).

najwyższym celem jest nie mieć celu w ogóle. jest się wówczas w zgodzie z naturą w jej sposobie działania.

być może budulec czasu jest zupełnie inny, niż nam się wydaje.

w mediolanie, maye musk, matka elona muska, uśmiecha się do fotografa z okazji premiery włoskiego wydania jej autobiografii „una donna deve avere un piano”.

niewidoma nadieżda i opiekująca się nią córka parzą herbate minutka w kuchni w mieszkaniu, na zbombardowanym przez rosjan osiedlu w mikołajowie. w mikołajowie prądu nie ma, kobiety posiłkują się światłem latarki telefonu. woda w mikołajowie bywa w studniach głębinowych. stoi się po nią w kolejce z baniakami w rękach.

nędza i nieszczęście są bardziej fotogeniczne.

w swojej fenomenologii percepcji merleau-ponty stwierdza wyjątkowość roli ciała jako podmiotu percepcji. ta wyjątkowość wynika ze szczególnego podejścia do ciała – tego, co merleau-ponty nazywa le corps propre – subiektywnego lub fenomenalnego ciała takiego, jakiego ja doświadczam, co kontrastuje z le corps objectif, ciałem zobiektywizowanym lub ciałem badanym przez naukę, które jest z perspektywy „obiektywistyczno-naukowej”.

ja na ten widok – cudowne! to musi być wspaniałe uczucie mieć taki skarb. zwariowałeś? chciałbyś mieć na szyji powieszone pięć kilo cukru, 24 godziny na dobę taszczyć je wszędzie, nawet na chwilę nie móc ich zdjąć!